*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Uncompromising freetour performance. Ultra-light on the ascent. Precision to push beyond. The new Escaper 97 Nano offers the perfect blend of freetouring attributes, opening up new horizons and opportunities to escape into the mountains. First tracks to first descents. No boundaries allowed.
All Trail Sidecuts delivers instant engagement and a powerful turn for fluid, dynamic and comfortable carving performance.
AERO PROFILE optimizes swing weight without compromising grip.
ABS RECTENGULAR SIDE WALLS: Ensure round and consistant power transmission all along the ski. Increasing precision and durability
| Ski Type | Adventure All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Catch Free Rocker |
| Tip Width (mm) | 126 mm |
| Waist Width (mm) | 97 mm |
| Tail Width (mm) | 116 mm |
| Turning Radius (m) | 18 m |
| Base Material | Ptex |
