Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Rossignol Evo XC 55 R-Skin Adult Skis with Control SI Bindings 2021/22 are waxless and user-friendly, perfect for beginners. These cross-country skis offer enhanced stability and maneuverability with shorter lengths and wider dimensions. The integrated R-Skin replaceable mohair insert provides a consistent kick and smooth glide across all conditions without preparation. The Rossignol Control Step-In bindings allow easy entry, and the light ski poles balance torsional rigidity with a supple flex for all-terrain performance.
Rossignol R-Skin replaceable mohair insert provides kick and glide without preparation
Rossignol Control Step-In bindings offer easy step-in entry
Shorter size concept is beginner-friendly and enhances maneuverability and control
Low-density wood core with air channels offers a lively, weightless feel
Activ cap construction balances torsional rigidity and flex for all-condition stability
| Ski Type | Cross Country |
|---|---|
| Skill Level | Beginner/Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tip Width (mm) | 55.00 mm |
| Waist Width (mm) | 48.00 mm |
| Tail Width (mm) | 52.00 mm |
| Turning Radius (m) | 22.00 m |
| Base Material | Ptex |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
