Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Get the most from winter trails with the Rossignol Evo XT 55 Cut Base/Tour SI Adult Nordic Skis. These versatile skis feature a waxless AR PLUS base for optimal grip and glide in all snow conditions. Great for beginners, the adult skis have a shorter design that keeps them easy to maneuver and control. NNN-compatible, the entry-level Rossignol adult skis feature lightweight wood air cores that help to provide durable off-trail performance.
Waxless AR PLUS base with negative kick surface enhances grip and glides in snow
Shorter design makes it easier to control and use, especially for beginners
Lightweight wood air core with air channels reduces weight, offering durability for off-trail use
Compatible with NNN binding systems
| Ski Type | Cross Country |
|---|---|
| Skill Level | Beginner/Intermediate |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 55 mm |
| Waist Width (mm) | 52 mm |
| Tail Width (mm) | 52 mm |
| Turning Radius (m) | 0.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Wood Core |
| Assembled Weight (kg) | 0.70 kg |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
