Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Discover the entire resort with confidence. The Experience 76 ski blends on-trail carving with a playful feel for all-resort skiing. The confidence-boosting control of Rossignol's Drive Tip design works with the sidecut for smooth turn initiation and a controlled finish to each turn. A sustainable wood core adds stability through a wide range of conditions.
All trail sidecut delivers a responsive feel with quick edge engagement and powerful, consistent carving
Drive tip solution blends directional fibers in the tip with soft dampening material through the forebody to absorb vibration for confidence-boosting control
PEFC™-certified poplar wood core balances weight, flex and stability for a versatile blend of power and playfulness using materials that help reduce the environmental impact of the product life cycle
Cap construction reduces weight and offers more comfortable ski-ability
| Ski Type | All Terrain |
|---|---|
| Skill Level | Basic |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | All-Terrain Rocker |
| Tip Width (mm) | 123 mm |
| Waist Width (mm) | 76 mm |
| Tail Width (mm) | 109 mm |
| Turning Radius (m) | 12 m |
| Base Material | Ptex |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
