*On select style/sizes
152
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Discover the entire resort with confidence. The Experience 76 ski blends on-trail carving with a playful feel for all-resort skiing. The confidence-boosting control of our Drive Tip design works with the sidecut for smooth turn initiation and a controlled finish to each turn. A sustainable wood core adds stability through a wide range of conditions.
All Trail Sidecut delivers a responsive feel with quick edge engagement and powerful, consistent carving
Drive Tip Solution blends directional fibers in the tip with soft dampening material through the forebody to absorb vibration for confidence-boosting control
PEFC™-certified poplar wood core balances weight, flex and stability for a versatile blend of power and playfulness using materials that help reduce the environmental impact of the product life cycle
Cap construction reduces weight and offers more comfortable ski-ability
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Beginner/Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | All-Terrain Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 123 mm |
| Waist Width (mm) | 76 mm |
| Tail Width (mm) | 109 mm |
| Turning Radius (m) | 15.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | PEFC Poplar Woodcore |
| Assembled Weight (kg) | 3.10 kg |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Ski Type | All Mountain | All Mountain | All Mountain | All Mountain | All Mountain | |
| Skill Level | Beginner/Intermediate | Beginner/Intermediate | Advanced | Intermediate | Beginner/Intermediate | |
| Advanced Features | Integrated Bindings | Integrated Bindings | System | Integrated Bindings | System |
$1872.88$2499.8
No, I do not recommend this product.
