*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Push your skills. Explore more. The Experience 80 Carbon ski combines the agile feel of a lightweight build with the confident edge control of full sidewall construction for all-resort skiing. Carbon layers and a paulownia wood core reduce overall weight. The confidence-boosting control of Rossignol's Drive Tip design works with the sidecut and full sidewall construction for smooth turn initiation and a powerful edge through the entire turn.
All trail sidecut delivers a responsive feel with quick edge engagement and powerful, consistent carving
Drive tip solution blends directional fibers in the tip with soft dampening material through the forebody to absorb vibration for confidence-boosting control
Carbon fiber enhances stability, strength and ski-snow contact while reducing weight
Paulownia wood core reduces ski weight for a balance of weight, power and maneuverability
Rectangular sidewall construction delivers race-proven grip, precision and power
| Ski Type | All Terrain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | All-Terrain Rocker |
| Tip Width (mm) | 125 mm |
| Waist Width (mm) | 80 mm |
| Tail Width (mm) | 113 mm |
| Turning Radius (m) | 13 m |
| Base Material | Ptex |
Yes, I recommend this product.
