Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Developed to make both learning to ski easier, more comfortable, and more fun. The EXPERIENCE PRO helps even the smallest skiers accelerate to the next level. Featuring a specifically designed junior flex and rocker profile. The EXPERIENCE PRO allows juniors to use changing terrain to their advantage to easily pivot steer and stop for easy and intuitive fun.
All-terrain rocker delivers hard snow precision and soft snow playfulness for the freedom to excel in all snow conditions
Oversized sidecut delivers powerful carving performance
Cap construction reduces weight and offers more comfortable ski-ability
HD core balances dampening and drive for a lively feel in mixed snow and terrain
| Ski Type | All Terrain |
|---|---|
| Skill Level | Basic |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | All-Terrain Rocker |
| Tip Width (mm) | 106.00 mm |
| Waist Width (mm) | 74.00 mm |
| Tail Width (mm) | 98.00 mm |
| Turning Radius (m) | 7.00 m |
| Base Material | Ptex |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
