154
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Rossignol Men's Experience 78C Skis 2024 with Xpress 11 Bindings bring a lightweight feel and confident on-trail carving for all-resort skiing. Featuring carbon layers and the Drive Tip design, these all-mountain skis offer a quick feel underfoot, fluid carving, and quick edge engagement, while the cap construction reduces weight for increased comfort. The included ski bindings increase maneuverability and have a wide DIN range of 3.5–11 to accommodate skiers of all levels.
Fiberglass laminate offers more elasticity for customized flex and torsional resistance
Cap Sidewall Construction offers lightweight ease-of-use, comfortable ski-ability, and increased resistance to chipping
Drive Tip Solution with soft Visco material through the forebody to absorb vibration for confidence-boosting control
All Trail Sidecut delivers a responsive feel with quick edge engagement and consistent carving
PEFC™️-certified poplar woodcore ensures a balance of dampness, elasticity, and weight savings
Xpress bindings compatible with traditional Alpine and GripWalk® boot soles and offers reliable tool-free adjustment
| Ski Type | All Terrain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 125.00 mm |
| Waist Width (mm) | 78.00 mm |
| Tail Width (mm) | 111.00 mm |
| Turning Radius (m) | 12.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
