Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Fly free. From first tracks to hardpack, the women's Rallybird 102 brings an effortless, responsive ride to go anywhere the snow takes you. Vibration dampening tech complements its lightweight paulownia wood core and Air Tip technology for a go-anywhere personality that can cruise, charge or float at will. Embrace gravity, explore, and roll between soft snow and mixed conditions without hesitation.
2LCT construction adapts Line Control Technology for wider skis to harness energy input for increased power, rebound, and control
Rectangular sidewalls
Extended Core
PEFC poplar wood core
| Ski Type | Freeride |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Catch Free Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 137 mm |
| Waist Width (mm) | 100 mm |
| Tail Width (mm) | 127 mm |
| Turning Radius (m) | 11 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Originally posted on rossignol.com
Originally posted on rossignol.com
Originally posted on rossignol.com
Originally posted on rossignol.com
