*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Built for advanced to intermediate skiers, the new React 6 CA delivers the magic of effortless on-trail carving. New Flex TIp technology allows easy acceleration in and out of turns, putting you in the zone with an instant rhythm for carving one perfect turn after another. The carbon-enhanced, full-sidewall construction ensures the strong edge grip and rebound to find your flow.
On-Trail Rocker profile balances instant turn initiation with explosive power and edge grip
LCT construction adapts to the Line Control Technology for a more forgiving feel and reduces counter-flexing for confident control
Oversized sidecut delivers powerful carving performance
Rectangular sidewall construction delivers race-proven grip, precision and power
Flex Tip Technology enhances tip and tail engagement for easy turn entry and exit
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | System |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | On-Piste Rocker |
| Tip Width (mm) | 126 mm |
| Waist Width (mm) | 73 mm |
| Tail Width (mm) | 110 mm |
| Turning Radius (m) | 12.00 m |
| Base Material | Ptex |
| Laminate Materials | Wood |
|---|---|
| Core Materials | Wood Core |
| Assembled Weight (kg) | 3.40 kg |
