166
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Rossignol Sender Soul 92 Men's Skis are built to push the next generation of freeriders forward. Combining a full sidewall construction and a progressive rocker profile, these freeride skis pack a perfect blend of power, pop, and playfulness. A lightweight paulownia wood core keeps the skis reactive and agile, whether airing it out in the park or slashing through powder fields.
Twin Rocker makes for a playful, surfy ride that can smear and grip through varied snow and terrain
Air Tip technology reduces swing weight for enhanced maneuverability
Progressive Sidecut creates the perfect shape for a playful, fluid feel that drifts, smears and carves through all terrain and snow
VAS reduces vibrations for increased comfort and confidence
Fiberglass reinforced construction balances weight, flex and responsiveness for all-around skiability
Rectangular Sidewall construction delivers race-proven grip, precision and power
FSC® certified Paulownia Wood Core reduces weight by 30% for enhanced agility, maneuverability and control
Sintered Black Base for all-conditions glide and durability
| Ski Type | Freeride |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | System,Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | All-Terrain Twin Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 122 mm |
| Waist Width (mm) | 92 mm |
| Tail Width (mm) | 112 mm |
| Turning Radius (m) | 17.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Paulownia Woodcore |
| Assembled Weight (kg) | 2.80 kg |
$1693.88$2699.84
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
