*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Get them geared up for snowy fun in the Rossignol XT Venture Junior Skis 2024. Engineered with Active Cap construction, these skis blend torsional rigidity with a flexible tip-to-tail design for superb control in all conditions. The medium sidecut of these Rossignol skis ensures stability for both on- and off-track skiing.
Active Cap construction offers torsional rigidity and flexibility for control in all snow conditions
Medium sidecut profile ensures stability on groomed trails and off-piste terrain
Wood air core with internal air channels reduces weight without sacrificing off-trail performance
| Ski Type | Cross Country |
|---|---|
| Skill Level | Basic |
| Rocker Type | All-Mountain |
| Tip Width (mm) | 51 mm |
| Waist Width (mm) | 47 mm |
| Tail Width (mm) | 49 mm |
| Assembled Weight (kg) | 0.5 kg |
| Core Materials | Wood Core |
| Base Material | Ptex |
| Laminate Materials | Wood |
| Accessories List | Includes Binding |
|---|---|
| Advanced Features | Integrated Bindings |
