RUFFWEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ruffwear Confluence Dog Collar is a waterproof, odour-resistant collar designed for active dogs that love exploring wet and dirty environments. With coated webbing, this dog collar includes a side-release buckle, an aluminum D-ring for leash attachment, an ID attachment point with a silicone tag silencer, and reflective detailing for visibility.
Easy-to-use side-release buckle offers quick on and off
Aluminum D-ring provides a secure leash attachment point
Features separate ID attachment point with Ruffwear's piton-inspired tag holder and silicone tag silencer
Waterproof, odour-resistant, and easy-to-clean coated webbing
Flip, slide, and lock adjusters provide a custom-fit
Reflective screen print improves low-light visibility
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Reflective,Adjustable Size,Waterproof |
| Assembled Height (cm) | 0.20 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.07 kg |
| Assembled Width (cm) | 2.50 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Type/Battery Size | Battery Pack |
| Collar/Muzzle/Leash Type | Collar |
| Colour Group | Blue |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45 kg |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Type | Dog |
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | Travel,Outdoor,Indoor |
| Training Mechanism | Not Applicable |
