RUFFWEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ruffwear Confluence Dog Collar is waterproof and odour-resistant, designed for dogs that love exploring wet and dirty environments. The adjustable collar features waterproof, easy-to-clean coated webbing that fends off dirt and odours, making it ideal for outdoor adventures. This waterproof dog collar includes an aluminum D-ring for leash attachment, a separate ID tag attachment point, a silicone tag silencer, and a side-release buckle.
Waterproof, odour-resistant coated webbing repels dirt and is easy to clean
Secure aluminum D-ring offers a strong leash attachment
Reflective print improves low-light visibility
Separate ID attachment with piton-inspired tag holder securely displays identification
Silicone tag silencer prevents jingling noises of ID tags
Adjustable flip, slide, and lock adjusters provide a comfortable fit for all sizes
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Reflective,Adjustable Size,Waterproof |
| Assembled Height (cm) | 0.20 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.07 kg |
| Assembled Width (cm) | 2.50 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Type/Battery Size | Battery Pack |
| Collar/Muzzle/Leash Type | Collar |
| Colour Group | Red |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45 kg |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Type | Dog |
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | Travel,Outdoor,Indoor |
| Training Mechanism | Not Applicable |
