RUFFWEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ruffwear Crag Dog Collar is the perfect blend of safety, durability, and convenience for your dog's everyday adventures. The reflective Tubelok™ webbing provides nighttime visibility, ensuring your pup is seen even in low-light conditions. It's built to last with a durable design and features a side-release buckle for quick on and off. The aluminum V-ring provides a secure leash attachment point, and the ID tag attachment point with Quick Ring™ makes Ruffwear Collar easy to keep your dog's tags organized.
Reflective Tubelok™ webbing keeps your dog visible in low-light conditions and won't fade easily
Side-release buckle is easy to use and ensures a secure fit for your furry friend
Dedicated ID attachment point keeps tags organized for quick access
Sturdy aluminum V-ring offers a secure attachment point for leashes
Quick Ring™ feature lets you easily add or remove tags
Silicone tag silencer prevents jingling and excess noise
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 0.20 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Type/Battery Size | Battery Pack |
| Collar/Muzzle/Leash Type | Collar |
| Colour Group | Green |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45 kg |
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Type | Dog |
|---|---|
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | Travel,Outdoor,Indoor |
| Training Mechanism | Not Applicable |
