RUFFWEAR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ruffwear Crag™ Reflective Collar provides visibility and safety for your dog with reflective Tubelok™ webbing, ensuring they are easily seen during low-light conditions. It features a side-release buckle, an aluminum V-ring leash attachment, a separate ID tag attachment point, and a silicone tag silencer. The colourfast webbing ensures the Ruffwear collar maintains its vibrant hue even after countless adventures.
Reflective Tubelok™ webbing enhances night visibility and resists fading
Side-release buckle offers easy on and off while securely fastening the collar
Aluminum V-ring provides a strong leash attachment point
Quick Ring™ offers quick addition or removal of ID tags
Separate ID attachment point keeps tags visible and organized
Silicone tag silencer prevents annoying jingling
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 0.17 cm |
| Assembled Height (cm) | .17 cm |
| Assembled Length (cm) | 52.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 52 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.04 kg |
| Assembled Weight (kg) | .04 kg |
| Assembled Width (cm) | 2.54 cm |
| Colour Group | Orange |
| Life Stage | All Life Stages |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Accessory Type | Collar |
| Pet Type | Dog |
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Other |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
