RUFFWEAR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ruffwear Dirtbag™ Seat Cover is made from tear-resistant, waterproof polyester to protect your vehicle from messy pets. Stuffer cleats and webbing loops allow for secure attachment, side flaps protect the sides of your seats, and integrated seatbelt access points add convenience. This versatile Ruffwear seat cover fits a range of vehicles in both bench and hammock configurations.
Waterproof polyester fabric with Neo finish for durable, long-lasting protection
Stuffer cleats keep the cover securely in place while webbing loops wrap around headrests for a snug fit
Grip coating on the back prevents shifting or sliding during use
Seatbelt access points make it easy to use when needed, with closures when not in use
Side flaps cover seat edges, protecting against dirt and pet hair
Convertible design fits most vehicles, adapting to both bench and hammock seat setups
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 0.60 cm |
| Assembled Length (cm) | 159.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.90 kg |
| Assembled Width (cm) | 140.00 cm |
| Colour Group | Grey |
| Number of Pockets | 1 |
| Pet Type | Dog |
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | Bench Seat |
| Recommended Pet Size | All Sizes |
|---|
