RUFFWEAR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ruffwear Flagline Dog Leash is your perfect hands-free leash for a smooth and active lifestyle. Made with ultra-strong UHMwPE webbing inspired by rock climbing gear, it's lightweight and powerful. The side-release buckle adjusts the length for comfortable hands-free wear or traditional leash use. A hidden pocket discreetly carries pick-up bags, while the lockable Crux Clip™ ensures a secure connection to your dog's collar. When your dog is off-leash, this minimalist Ruffwear leash packs down small for easy carrying.
Lockable Crux Clip™ securely attaches the leash to the collar or harness
Compact design packs small for easy storage when off-leash
Low-profile pick-up bag stash pocket holds pet waste bags
Side-release buckle offers adjustability for hands-free use around your waist
UHMwPE (Ultra High Molecular-weight Polyethylene) webbing is ultra-light, strong, and colorfast
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 1.30 cm |
| Assembled Length (cm) | 198.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.16 kg |
| Assembled Width (cm) | 2.50 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Type/Battery Size | Battery Pack |
| Collar/Muzzle/Leash Type | Leash |
| Colour Group | Green |
| Maximum Size (cm) | 198.00 cm |
|---|---|
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45.00 kg |
| Minimum Size (cm) | 198.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Type | Dog |
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | Travel,Outdoor,Indoor |
| Training Mechanism | Not Applicable |
