RUFFWEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ruffwear Front Range® Dog Harness has a foam-padded design for comfortable, extended wear. Its durable, colourfast ripstop shell and four adjustment points ensure an optimal fit. Features include reflective trim and a light loop for The Beacon™, dual leash attachment points. The Ruffwear dog harness has a discreet ID pocket for dog tags.
Foam padding ensures comfortable extended wear
Colorfast ripstop shell withstands wearability
Four adjustment points allow a secure, customized fit
Reflective trim and light loop increase visibility in low-light
Dual leash attachments with aluminum V-ring and reinforced webbing
Discreet ID pocket secures dog tags and identification
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 3.80 cm |
| Assembled Height (cm) | 3.8 cm |
| Assembled Length (cm) | 30.40 cm |
| Assembled Length (cm) | 30.4 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.83 kg |
| Assembled Weight (kg) | .83 kg |
| Assembled Width (cm) | 24.70 cm |
| Assembled Width (cm) | 24.7 cm |
| Colour Group | Red |
|---|---|
| Life Stage | All Life Stages |
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Accessory Type | Collar |
| Pet Type | Dog |
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Other |
Yes, I recommend this product.
