RUFFWEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ruffwear Front Range Dog Harness is designed for the comfort of your furry friends. The padded harness has a ripstop shell and four adjustment points for a good fit. It includes dual leash attachment options, an aluminum V-ring on the back and reinforced webbing on the chest. An ID pocket on this dog harness stores tags, and reflective trim and a light loop improve low-light visibility.
Foam-padded construction provides comfort for extended wear
Ripstop shell fabric withstands daily use
Four adjustment points provide a custom fit
Dual leash attachments include an aluminum V-ring and reinforced webbing for control
Reflective trim and light loop improve low-light visibility
Included ID pocket keeps tags accessible and quiet
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Reflective,Adjustable |
| Assembled Height (cm) | 1 cm |
| Assembled Length (cm) | 1 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1 kg |
| Assembled Width (cm) | 1 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Colour Group | Pink |
| Life Stage | All Life Stages |
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Accessory Type | Walking Harness |
|---|---|
| Pet Type | Dog |
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Other |
| Sustainability | Contains BLUESIGN® - Approved fabric |
| Wattage | 0 W |
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Sports Experts
