RUFFWEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Hi & Light Collar is an ultralight and ultra-strong dog collar with a minimalist design. Built with webbing inspired by rock climbing slings and runners known for their impressive strength-to-weight ratio, the Hi & Light Collar keeps it simple with Ruffwear's signature collar features: an aluminum D-ring, a piton-inspired separate ID tag attachment point, and a silicone tag silencer. For more options that celebrate all things lightweight, check out the Hi & Light™ Harness and Hi & Light™ Leash.
Tubelok™ webbing is colorfast and long-wearing
Separate ID attachment point
Silicone tag silencer
Easy-to-use side-release buckle
Aluminum V-ring provides a secure leash attachment point
Easily add or remove tags with Quick Ring™
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Adjustable Size |
| Assembled Height (cm) | 1.80 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.80 kg |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Type/Battery Size | Battery Pack |
| Collar/Muzzle/Leash Type | Collar |
| Colour Group | Green |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45 kg |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Pet Type | Dog |
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | Travel,Outdoor,Indoor |
| Training Mechanism | Not Applicable |
