Proudly Canadian



RUFFWEAR
BLUE
One Size

RUFFWEAR
Light and versatile Ruffwear Huck-a-Cone™ Dog Toy is gentle on dogs' teeth and gums yet has durable and flexible puncture-resistant construction. It is structured for middle-distance flights and can be packed without losing shape. Also featuring trackable bright colours, this waterproof disk toy can be used as a food and water bowl while camping in the wild.
Soft construction is gentle on dogs' teeth and gums
Waterproof finish enables it to function as a bowl for food and water
Designed for middle-distance flight performance on land
Flexible, puncture-resistant welded material retains shape when packed
Bright, high-visibility colours ensure easy tracking in air and spotting in brush
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 2.54 cm |
| Assembled Length (cm) | 22.80 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.07 kg |
| Assembled Width (cm) | 22.80 cm |
| Colour Group | Blue |
| Life Stage | All Life Stages |
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Accessory Type | Collar |
| Pet Type | Dog |
|---|---|
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Other |
Subtotal for 4 items$109.89
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

