RUFFWEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Knot-a-Collar™ distills design and durability cues from the crag into a clean and elegant collar solution. It's low-profile to settle comfortably in short or long fur and reduce matting, and the sliding fisherman's knots make it easy to adjust. Integrated reflectivity boosts visibility in low-light conditions.
Sliding fisherman's knots are adjustable for an optimal fit
Aluminum V-ring provides a secure leash attachment point
Easily add or remove tags with Quick Ring™
Silicone tag silencer
Low-profile, reflective 7 mm rope settles comfortably into fur
Separate ID attachment point
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 0.20 cm |
| Assembled Height (cm) | .2 cm |
| Assembled Length (cm) | 52.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 52 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.04 kg |
| Assembled Weight (kg) | .04 kg |
| Assembled Width (cm) | 1.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.5 cm |
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Life Stage | All Life Stages |
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Accessory Type | Collar |
| Pet Type | Dog |
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Other |
