RUFFWEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ruffwear Knot-a Dog Leash combines climbing-inspired design with durability, ensuring a strong and secure connection with your canine companion. Featuring a supple, reflective kernmantle rope and a locking carabiner to provide safety and reliability for every adventure, from epic hikes to everyday walks. The Knot-a Dog Leash is built to withstand the rigours of outdoor activities, making it an excellent choice for active dog owners.
A secure locking carabiner keeps your dog safely attached
Accessory loop lets you carry pick-up bags or other small items
Easy-to-grip handle gives you great control
Durable and reflective kernmantle rope keeps your dog visible even in low light
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 0.43 cm |
| Assembled Height (cm) | .43 cm |
| Assembled Length (cm) | 153.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 153 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.16 kg |
| Assembled Weight (kg) | .16 kg |
| Assembled Width (cm) | 1.09 cm |
| Colour Group | Blue |
| Life Stage | All Life Stages |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Accessory Type | Leash |
| Pet Type | Dog |
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Other |
