RUFFWEAR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ruffwear Lightweight Approach Pack is a must-have lightweight dog pack for overnight trips or hiking adventures. It is crafted with enhanced attention to detail, strategic padding, and a Web Master™ Harness frame that ensures comfortable weight distribution and a secure fit while you take on outdoor activities. The dog pack has trail-ready organization features such as stash pockets, external gear loops, and an anodized aluminum V-ring leash attachment point, enhancing its utility in outdoor settings. While the padded assistance handle on the dog backpack is designed to help your furry companion over challenging terrains, the reflective trim further improves visibility in diminishing light and ensures safety during nighttime activities.
Padded handle with a support grip helps guide your dog through obstacles
Storage pockets and gear loops offer convenient organization
Web Master™ Harness distributes weight evenly for your pet's comfort
Anodized aluminum V-ring provides a secure leash attachment point
Reflective trim enhances visibility in low-light conditions
Weight-forward saddlebag design improves stability and comfort for your dog
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 2.40 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.4 cm |
| Assembled Length (cm) | 26.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 26 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.33 kg |
| Assembled Weight (kg) | .33 kg |
| Assembled Width (cm) | 42.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 42 cm |
| Colour Group | Orange |
|---|---|
| Life Stage | All Life Stages |
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Accessory Type | Collar |
| Pet Type | Dog |
| Power Source | No Power Source Required |
| Primary Material | Other |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
