Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Salomon Adult Aero-X Eskin PM PLK Acc CL Skis are designed to help you elevate your skiing. Featuring eSKINGRIP+ technology with a 100% MOHAIR skin insert, these skis offer a balance of grip and glide without requiring daily waxing. The S-Cut shape of Salomon Skis ensures better control and stability, while the Heel-Toe Camber enhances glide, acceleration, and kick.
eSKINGRIP+ technology balances grip and glide with replaceable inserts after 500-800 km
S-Cut shape gives you control and stability for confident skiing
Heel-Toe Camber design makes gliding and kicking easier
Skis come ready to go with Prolink Access Classic bindings
| Ski Type | Cross Country |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 46.00 mm |
| Waist Width (mm) | 44.00 mm |
| Tail Width (mm) | 46.00 mm |
| Turning Radius (m) | 1.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
