*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Salomon Adult Escape 64 Outpath PM PLK Auto Skis are waxless ski sets for groomed tracks and off-the-beaten-path in the wilderness. They feature a Posigrip base for grip and full steel edges for added stability when venturing off-trail. Pre-mounted with Prolink Auto bindings, these adult skis offer a hassle-free experience.
Strong waxless ski construction offers diverse terrain performance
Posigrip base technology provides grip in all conditions
Full steel edges improve stability and control when skiing off groomed trails
Pre-mounted with Prolink Auto bindings for ready-to-use setup
Reliable all-conditions basket offers smooth use on different snow surfaces
| Ski Type | Cross Country |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 60.00 mm |
| Waist Width (mm) | 52.00 mm |
| Tail Width (mm) | 64.00 mm |
| Turning Radius (m) | 1.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
