*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Combining the best elements from visor helmets and typical helmet-goggles sets, Salomon’s Driver Pro Sigma Mips is all comfort, safety, and no fuss. The sleek, integrated visor feels like a pair of wide field of vision high-tech goggles, while Salomon’s 360° fit adjustment technology and premium safety features keep your head comfortable and safe.
More color contrast: The SIGMA™ magnetic lens amplifies color contrast, offers a minimally distorted and wide field of vision, is easy to switch, and fits perfectly when worn over optical glasses.
Instantly precise fit: The Custom Dial 360 easily and precisely adjusts the fit or your helmet to your head, while the MaxFit Construction and recycled comfort liner ensure perfect instant fit.
Optimal protection: This helmet relies on top-end impact protection technologies MIPS, Smart Safety and EPS4D to keep your head safe from both vertical and oblique shocks.
SIGMA Technology: SIGMA is Salomon's Innovative Lens Solution that impressively amplifies color contrast on snow, enabling the eye to instantly read terrain variations in a wider range of light.
MIPS: The MIPS Brain Protection System reduces the force of angled impacts, while the EPS4D offers superior shock absorption, offering the best all-around protection of your head.
Integrated Custom Dial 360: The integrated Custom Dial 360 allows you to quickly and precisely adjust your helmet's fit to the circumference of your head, simply turn the knob and enjoy a perfect fit.
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Vented,Padded,Adjustable Straps,Chin Cord/Strap,Removable Lining |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.72 kg |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Certifications | CE Certified |
| Colour Group | Black |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Plastic |
|---|---|
| Protective Helmet Type | General Recreation |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Suspension Type | Not Applicable |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
