Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Improve your skiing with the Salomon Escape Cross-Country Ski Poles 2023. These lightweight, reliable composite poles are perfect for touring. Their comfortable EVA grip with foam padding and adjustable strap provides an accurate fitting, and the design of these premium poles complements your ski graphics for a cohesive look on the trails.
EVA Grip and foam cushioning offers comfort on your Nordic adventures
Adjustable and snugly fitted strap allows you to personalize your fit for better performance
Composite shaft has a 16mm diameter at the top and tapers down to 11mm toward the tip, resulting in a lightweight yet tough build
A Salomon ski graphic detailing offers a cohesive look on the trails
| Ski Pole Type | Cross Country |
|---|---|
| Grip Construction | Mono-Injection |
| Grip Type | Sport |
| Basket Style | Standard |
| Primary Material | Aluminum |
| Assembled Weight (g) | 210 g |
| Assembled Weight (g) | 210.00 g |
| Advanced Features | Adjustable Straps |
| Shaft Diameter (mm) | 16.00 mm |
| Shaft Diameter (mm) | 16 mm |
| Sustainability | None |
|---|
