*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The 2024 Salomon Escape Snow 47 eSKIN Adult Skis combine performance and versatility. Featuring PROLINK SHIFT bindings for optimal positioning and mohair SkinGrip+ for silent traction, these skis offer excellent maneuverability. The lightweight Densolite 3000 core and durable G4 base enhance responsiveness and wax retention, making these Salomon skis ideal for avid skiers.
PROLINK SHIFT bindings let you adjust for better ski performance
Short length and S-CUT shape boost maneuverability on the slopes
Densolite 3000 core blends carbon and fibreglass for a lightweight feel
Mohair SkinGrip+ offers balanced grip and glide; replaceable after 800 km with an iron
| Ski Type | Cross Country |
|---|---|
| Skill Level | Beginner/Intermediate |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 47.00 mm |
| Waist Width (mm) | 45.00 mm |
| Tail Width (mm) | 49.00 mm |
| Turning Radius (m) | 1.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
