Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Salomon Escape Sport Nordic Ski Poles 2020/21 feature a composite construction for touring. With wide straps and ergonomic grips, these poles provide you comfort and a secure grip. The adjustable Powerstrap provides a precise fit, while the tapered composite shaft in these ski poles optimizes swing weight for efficient technique.
Wide, comfortable Sporty Strap improves grip and control while Nordic skiing
Ergonomic Comfort EVA Grip feels great in the hands for extended use
Lightweight composite shaft offers high performance without added weight
Adjustable Powerstrap system provides a customized fit that improves performance
Composite 16/11 tapered shaft design improves swing weight, with a 16mm diameter at the top tapering to 11mm near the tip
| Ski Pole Type | Cross Country |
|---|---|
| Grip Construction | Mono-Injection |
| Grip Type | Sport |
| Basket Style | Standard |
| Primary Material | Aluminum |
| Assembled Weight (g) | 213 g |
| Assembled Weight (g) | 213.00 g |
| Advanced Features | Adjustable Straps |
| Shaft Diameter (mm) | 16.00 mm |
| Shaft Diameter (mm) | 16 mm |
| Sustainability | None |
|---|
