*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The true twin shaped Sleepwalker Grom is focused on park and features Rock Out Camber for a mix of forgiveness and edge control, and a Popster Construction for more boost off the lip. BiteFree Edges take the slams out of learning new tricks.
Freestyle : Rock Out Camber is designed for premium park performance featuring a blend of flat, camber, and rocker profiles enabling responsive turns and comfortable presses.
Agile : EQ Rad delivers Equalizer's 3 straight lines and Radial lines blended together for the perfect balance of playfulness and precision.
Safe : Bite Free Edges for low consequence creative riding.
Popster: The core is strategically milled inside of the insert packs, allowing the board to flex more naturally underfoot and transfer energy into the nose and tail for added pop.
EQ Rad: Equalizer straight lines and Radial lines blended together for the perfect balance of agility and fun.
Rock Out Camber: Flat between your bindings for stability, Camber near the feet for response and a rocker on the tip/tail for pressability.
| Style of Snowboards | Junior Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Twin |
| Snowboard Profile | Hybrid |
| Base Material | Polyethylene |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Reversible |
| Snowboard Flex Longitudinal | 5 |
| Snowboard Flex Tortional | 5 |
| Assembled Width (cm) | 244 cm |
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Assembled Weight (kg) | 2.48 kg |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Symmetrical Board |
| Sustainability | None |
