Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Craft is our “jack-of-all-trades” freestyle board, budget friendly and accessible for all riders. Now equipped with cork sidewalls for an eco-friendly approach to soft landings and smooth rides plus our Rock out Camber for all-mountain freestyle accessibility. From corduroy and side-hits to park jumps and pow fields, Craft does not disappoint.
Pop: Our Popster core features a milled area under foot, allowing for efficient energy transfer to the thicker zones in the tip and tail for explosive pop.
Value: Featuring Aspen Strong Core, Popster, Cork Rails, all on a sintered base with our hybrid camber profile; it's no wonder this board won Transworlds "Bang for your buck" award.
Popster: The core is strategically milled inside of the insert packs, allowing the board to flex more naturally underfoot and transfer energy into the nose and tail for added pop.
Versatility: From intermediate to expert and from pow to park, the medium flex and versatile Rock out Camber make this board ready to excel in any area and any condition on mountain.
EQ Rad: Equalizer straight lines and Radial lines blended together for the perfect balance of agility and fun.
Rock Out Camber: Flat between your bindings for stability, Camber near the feet for response and a rocker on the tip/tail for pressability.
| Style of Snowboards | Freestyle Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Twin |
| Snowboard Profile | Hybrid |
| Base Material | Sintered |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Reversible |
| Snowboard Flex Longitudinal | 5 |
| Snowboard Flex Tortional | 5 |
| Assembled Width (cm) | 264 cm |
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Assembled Weight (kg) | 3.04 kg |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Symmetrical Board |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on salomon.com
