Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Huck Knife is a true twin freestyle snowboard built for jumps, transition, and rails. This true park board features Quad Camber and a versatile flex for precise take-offs and landings. Natural flex and snap are enhanced by Popster Booster, while Royal Rubber Pads are placed in the sidewall to ensure smooth ride on firm snow and big jumps.
Popster Booster: Add carbon stringers to the standard popster and you get all the energy from under your feet radiating on the tip/tail maximizing pop.
Park performance : Stable, snappy, and responsive Quad Camber pairs with our EQ Rad sidecut to provide maneuverable and playful ride.
Pop : Popster Booster features a milled core underfoot and carbon stringers in the tip and tail, providing natural flex and explosive pop in the nose and tail.
Agility : The EQ Rad sidecut combines linear and radial sidecuts to help re-distribute edge pressure along the entire edge, giving you superior edge hold, control, and maneuverability.
Quad Camber: A dynamic, camber-dominant profile with a more aggressive load outside of the feet for snap and response, with a mellower, more forgiving load between the feet.
EQ Rad: Equalizer straight lines and Radial lines blended together for the perfect balance of agility and fun.
| Style of Snowboards | Freestyle Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Twin |
| Snowboard Profile | Camber |
| Base Material | Sintered |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Reversible |
| Snowboard Flex Longitudinal | 5 |
| Snowboard Flex Tortional | 5 |
| Assembled Width (cm) | 263 cm |
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Assembled Weight (kg) | 2.84 kg |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
