Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Salomon Men's Husk Pro Ski & Snowboard Helmet is a protective headgear for intense sports like hiking, skiing, and trekking. It uses patented EPS4D technology to absorb intense impacts. The Active Flow vent increases airflow to prevent goggle fogging and keep the head comfortable. This snowboard helmet is certified to meet Alpine CE-EN1077/ASTM F-2040 safety standards for a safe yet intense experience.
EPS4D technology helps absorb the shocks from high-intensity impacts
Custom Dial 360 fit system allows easy helmet adjustment
AdvancedSkin ActiveDry lining can extract moisture and is easy to wash
| Helmet Style | Half Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polystyrene |
| Shell Construction | In-Mold Shell |
| Ventilation | Adjustable |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | CEN 1077,ASTM F2040 |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Washable Lining,Chin Cord/Strap,Removable Lining |
| Assembled Weight (kg) | 0.42 kg |
| Assembled Length (cm) | 8 cm |
| Assembled Length (cm) | 8.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 7 cm |
| Assembled Width (cm) | 7.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 8 cm |
| Assembled Height (cm) | 8.00 cm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
