*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Salomon Men's Outblast TS CSWP Winter Boots combine athletic styling with warmth and protection for cold weather. They feature 200-gram Thinsulate™ insulation and a winter insole to keep your feet warm in icy conditions. The Contagrip® MD outsole provides traction on snow, wet ground, mud, and slick surfaces. A synthetic upper with a heel counter in these winter boots offers you support, while its sleek shape looks great in the city.
Thinsulate™ 200g insulation keeps feet warm without bulk in cool conditions and high-output activities
Contagrip® MD outsole offers traction on various surfaces
Synthetic upper and heel counters provide lightweight, durable, waterproof protection
ClimaSalomon™ bootie offers complete weather protection with breathability
| Boot Type | Winter Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 15 cm |
| Boot Height (cm) | 15.00 cm |
| Upper Material(s) | TEXTILE/SYNTHETICS |
| Midsole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Faux Fur |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | Thinsulate |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Care Instruction(s) | Hand Wash,Do Not Tumble Dry |
|---|---|
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Casual,Winter Boots,Waterproof,Hiking |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
