*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Low-profile and sporty, the Salomon Men's Pioneer LT Access Ski & Snowboard Helmet 2024 offers a precise fit, easy-to-adapt comfort, and superior protection. This ski and snowboard helmet features the V-shaped MaxiFit construction around the ear pads to ensure an instant fit and high-quality hearing. The integrated Custom Dial knob provides quick and easy adjustments to further fine-tune the tightness. This helmet is also Alpine CE-EN1077/ASTM F-2040 certified for skiing to meet European and US safety requirements.
Lightweight PC shell fused with an EPS liner to maximize protection and comfort
Built-in channels for even temperature and constant airflow between the head, helmet & goggles
AdvancedSkin ActiveDry lining material to keep the skin dry for added comfort
Patented EPS4D technology to maximize energy absorption and protect from oblique & vertical shocks
3D perforated earpads for better sound transmission
Removable and washable liner
| Helmet Style | Half Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polystyrene |
| Shell Construction | In-Mold Shell |
| Ventilation | Adjustable |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | CEN 1077,ASTM F2040 |
| Advanced Features | Washable Lining,Chin Cord/Strap,Removable Lining |
| Assembled Weight (kg) | 0.34 kg |
| Assembled Length (cm) | 8 cm |
| Assembled Length (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 7 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 7.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 8 cm |
| Assembled Height (cm) | 8.00 cm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
