*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Salomon Men's Pioneer LT Photo SIG Ski & Snowboard Helmet 2024, with Visor features a low-profile design with a self-adjusting, colour-amplifying photochromic SIGMA™️ lens. This ski and snowboard helmet is made to perfectly fit over glasses, offering outstanding protection paired with a lightweight construction. This helmet with visor also features a customizable fit system to easily adjust the fit for long days on the slopes.
Lightweight PC shell fused with an EPS liner to maximize protection and comfort
Innovative Lens Solution to amplify colour contrast on snow and instantly read terrain variations
Removable photochromic visor lens dynamically adjusts tint levels from lighter to darker
Built-in channels for even temperature and constant airflow between the head, helmet & goggles
V-shaped ear pad construction for a snug and comfortable
Removable and washable liner
| Helmet Style | Half Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polystyrene |
| Shell Construction | In-Mold Shell |
| Ventilation | Adjustable |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | CEN 1077,ASTM F2040 |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Washable Lining,Chin Cord/Strap,Removable Lining |
| Assembled Weight (kg) | 0.50 kg |
| Assembled Length (cm) | 8 cm |
| Assembled Length (cm) | 8.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 7 cm |
| Assembled Width (cm) | 7.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 8 cm |
| Assembled Height (cm) | 8.00 cm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
