Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The ski, the myth, the legend, the Salomon Men's QST 106 Freeride Skis 2024 is the most loved QST in the lineup. With a 106mm waist and progressive freeride shape, this versatile ski does it all with style and finesse. Whether you find yourself catching first chair for perfect corduroy or ripping powder fields to après- ski, these freeride skis offer the confidence and agility to explore the mountain.
Playful & Agile: The ski's rocker has been lowered and the widest points shortened to enhance playfulness and reliability.
Floatation: The new QST 106 maintains a 106mm underfoot platform that excels when the snow gets deep. Longer rocker in the tip and tail make navigating face shots a breeze.
Trustworthy stability: Cork inserts in the tip & tail prevent chatter, offering a smooth, playful ride with a C/FX carbon backbone and double sidewalls for power.
The C/FX fiber layer combines the strength, stability, minimal weight of carbon with the dampening power of flax.
Full Woodcore construction maximizes liveliness, stability and ski-to-snow contact while filtering vibrations.
| Ski Type | Freeride |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 137.00 mm |
| Waist Width (mm) | 106.00 mm |
| Tail Width (mm) | 124.00 mm |
| Turning Radius (m) | 17.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on salomon.com
