Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.What can the Salomon Men's Quest TS CSWP Non-Slip Lightweight Waterproof Winter Boots handle? Cold temperatures. Check. Technical terrain. Check. The QUEST WINTER is ready for all the cold and snow you can throw at it. The ADV-C Chassis prioritizes stability, while winter features – like cozy 400g Thinsulate™ insulation and fearless Winter Contagrip® – mean you’ll be blizzard-proof.
Winter ready: Everything you need in the cold & snow - 400g Thinsulate™ insulation, CS waterproof membrane, gaiter ring, snowshoe-compatible, winter sock liner and Winter Contagrip®.
Athletic inspiration: A shoe that draws on the lightness and flexibility of the original QUEST model.
All-terrain stability: The ADV-C Chassis targets articulations on the outer foot to optimize stability without limiting your mobility.
ClimaSalomon™ Waterproof: A flexible, lightweight, full waterproof bootie to ensure complete weather protection.
Contagrip® W: For all winter applications, Contagrip® W uses a unique compound that maintains adhesion in freezing temperatures. Lug patterns depend on usage.
Thinsulate™ 400g: A warm water-resistant insulation for footwear that helps keep your feet warm, comfortable and dry without unnecessary bulk.
| Boot Type | Winter Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 15 cm |
| Boot Height (cm) | 15.00 cm |
| Upper Material(s) | TEXTILE/SYNTHETICS,Leather |
| Midsole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Faux Fur |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | Thinsulate |
| Insulation Weight (g) | 400 g |
| Insulation Weight (g) | 400.00 g |
| Product Use(s) | Casual,Winter Boots,Waterproof,Hiking |
|---|
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
