Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Sleepwalker is a park and jib board designed to match the riding style of Tommy Gesme. A mid-soft flex paired with Rock Out Camber allows for a playful ride that locks into rails and provides definitive pop off jumps. Royal Rubber Pads are placed underfoot for a smooth ride with added protection against sidewall blow outs.
Freestyle Versatility: Rock Out Camber features a flat zone between the feet for tracking into jumps and rails, camber underfoot for stability, and rocker in the tip and tail for easy presses.
Dampening: Royal Rubber Pads are strategically placed in the sidewall to provide suspension and dampening on hard pack days while also protecting the edge from blow outs.
Pop: Popster features a milled core underfoot, providing a natural flex beneath your feet and loading energy into the nose and tail for explosive pop.
EQ Rad: Equalizer straight lines and Radial lines blended together for the perfect balance of agility and fun.
Rock Out Camber: Flat between your bindings for stability, Camber near the feet for response and a rocker on the tip/tail for pressability.
Popster: The core is strategically milled inside of the insert packs, allowing the board to flex more naturally underfoot and transfer energy into the nose and tail for added pop.
| Style of Snowboards | Freestyle Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Twin |
| Snowboard Profile | Hybrid |
| Base Material | Polyethylene |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Reversible |
| Snowboard Flex Longitudinal | 5 |
| Snowboard Flex Tortional | 5 |
| Assembled Width (cm) | 262 cm |
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Assembled Weight (kg) | 2.95 kg |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Symmetrical Board |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
