Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Conquer the slopes with the Salomon Men's Stance 80 Skis 2023 with M11 GW Bindings. Featuring a Titanal laminate construction and a progressive sidecut, this ski and binding set delivers edge grip and control on groomed runs. These all-mountain skis feature a rockered tip and tail with camber underfoot for easy turn initiation, smooth cruising, and secure performance in various terrains. The included lightweight M11 ski bindings are compatible with all boot types for easy entry and exit.
Progressive frontside sidecut shape enhances turning performance and stability
Added carbon windows create a smooth flex and unmatched on-snow feel for precise control
Titanal laminate underfoot brings a strong edge hold when laying down turns on and off-piste
Lightweight poplar woodcore construction for liveliness and good ski-to-snow contact
Single Ti reinforcement for great edge grip, responsiveness, and efficient energy transfer
Ti-C frame creates a damp, confident ride at any speed, terrain, or condition
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 121 mm |
| Waist Width (mm) | 80 mm |
| Tail Width (mm) | 103 mm |
| Turning Radius (m) | 10 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
