*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Inspired by Dirksen’s authoritative edge control. Whether you’re, ripping pow or carving groomers, the wider design with the control under your back foot and allows a smooth and precise maneuverability, speed, float, and belongs in every quiver.
Power : Camber under the back foot for explosive turning capabilities.
Carving: Quadratic Sidecut blends elliptic curves for easy turn initiation, and fluid edge to edge transitions.
Backseat camber: Camber loaded under the back foot for precision and control, with flat segments under the front foot for superior floatation in deep snow. The best of both worlds.
Quadratic: A blend of elliptic curves for easy turn initiation, effortless direction changes and fluid edge to edge transitions.
Float : Flat segments under the front foot for freedom on fun pow days.
C/FX Basalt: Take down of the C/FX superfiber. This version of the C/FX is composed of Basalt & fiber glass for power and smooth ride.
| Style of Snowboards | Freeriding Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Directional |
| Snowboard Profile | Camber |
| Base Material | Sintered |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Reversible |
| Snowboard Flex Longitudinal | 5 |
| Snowboard Flex Tortional | 5 |
| Assembled Width (cm) | 268 cm |
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Assembled Weight (kg) | 2.95 kg |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Symmetrical Board |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
