Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Pulse snowboard features a soft flex and a forgiving profile, facilitating progression and lowering consequences for beginners. This versatile, directional twin features Bite Free Edges and Flat Out Camber for a catch free ride.
Versatile: The Directional Twin shape is comfortable in both freeride and freestyle terrain.
Stability: Flat Out Camber brings a flat profile to the tip/tail and between the bindings while loaded with camber under the feet for stability and response when you need it.
Forgiving: Bite Free Edges for low consequence creative riding.
Aspen: Full length Aspen wood with high-density birch stripes for improved insert retention.
Flat Out Camber: Flat profile loaded with camber under the feet for maximum stability and response when you need it.
Radial: Created from a perfect circle, Radial is the classic sidecut for consistent response forward and switch.
| Style of Snowboards | Freestyle Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Directional |
| Snowboard Profile | Hybrid |
| Base Material | Polyethylene |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Reversible |
| Snowboard Flex Longitudinal | 4 |
| Snowboard Flex Tortional | 4 |
| Assembled Width (cm) | 259 cm |
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Assembled Weight (kg) | 3 kg |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
