Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The icon of Salomon’s QST line, the QST 106 is a favorite across the world. This year, we revamped the ski's shape, complimenting the classic QST layup that you rely on for power and stability. The result? A ski that does it all with style and finesse - no matter the snow, no matter the terrain. Go ahead, make the mountain your playground.
Agility: The new design is slightly more tapered, with the widest points of the tip and tail closer to center. This allows for quick pivots, playful turn shapes, and agility.
Floatation: The new QST 106 maintains a 106mm underfoot platform that excels when the snow gets deep. Longer rocker in the tip and tail make navigating face shots a breeze.
C/FX: C/FX is a fiber layer consisting of Carbon and Flax woven together.It combines the strength, stability, minimal weight of carbon with the increased level of dampening of the flax.
Full Poplar Woodcore: A full Woodcore construction maximizes liveliness, stability and ski-to-snow contact while filtering vibrations.
Power & Stability: A C/FX carbon backbone and double sidewalls create a powerful ski with strong edge hold. Cork inserts in the tip & tail eliminate chatter, offering a smooth, playful ride.
Double Sidewalls
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 137 mm |
| Waist Width (mm) | 106 mm |
| Tail Width (mm) | 124 mm |
| Turning Radius (m) | 17 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
