Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Versatile, strong, and spirited. Sound like you? We’ve redesigned the QST 92 to compliment you, the modern freerider. A new profile boasts a responsive, yet supple ride, while the lightweight 92mm waist and freeride shape are perfect for cruising the bumps or exploring the side country. Where will you take the new QST 92?
Power & Stability: A poppy tail and traditional camber profile accentuate the ski's new shape, adding power at the end of a turn for balanced carves and quick mogul work.
Full Poplar Woodcore: A full Woodcore construction maximizes liveliness, stability and ski-to-snow contact while filtering vibrations.
Versatility & Agility: A redesigned, longer rocker profile and modern shape create a ski strong enough for groomers, while light enough to take on backcountry missions.
Edge Grip: Double sidewalls underfoot coupled with a CFX carbon backbone offer skiers the strong edge hold required for early morning groomers and shadowy, icy afternoons.
Double Sidewalls
C/FX: C/FX is a fiber layer consisting of Carbon and Flax woven together.It combines the strength, stability, minimal weight of carbon with the increased level of dampening of the flax.
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 125 mm |
| Waist Width (mm) | 92 mm |
| Tail Width (mm) | 113 mm |
| Turning Radius (m) | 12 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on salomon.com
