Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.From chasing natural features in the morning, to slaying glades ‘til après, the QST 98 is a playful yet powerful ski. With a new, modern shape and versatile 98mm waist-width, the QST 98 rises to any challenge. Double sidewall technology transmits power to your edges, whether dropping cliffs or buttering lips.
Full Poplar Woodcore: A full Woodcore construction maximizes liveliness, stability and ski-to-snow contact while filtering vibrations.
VERSATILTLY & AGILITY: With an all-new shape, the QST 98 butters turns on a dime, while also remaining reliable at speed. The 98mm waist adds flotation in pow, and finesse to glades and bumps.
Edge Grip: Double sidewall technology provides the edge grip and power transmission you’d expect from a hard-charging ski.
Power & Stability: C/FX carbon in the tip and tail allow for quick pivots, while adding strength and power. The Cork Damplifier creates confidence-boosting stability when arcing at high speeds.
C/FX: C/FX is a fiber layer consisting of Carbon and Flax woven together.It combines the strength, stability, minimal weight of carbon with the increased level of dampening of the flax.
Twin Rocker: Rocker tip and tail with camber underfoot.
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 131 mm |
| Waist Width (mm) | 98 mm |
| Tail Width (mm) | 119 mm |
| Turning Radius (m) | 15 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
