*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A favorite of Mali Noyes, the modern design of the QST Lumen 98 turns effortlessly in the bumps, on piste, and in powder. A versatile 98mm waist is perfect for going uphill, while double sidewalls, cork inserts, and CFX layup provide the stability you want descending any terrain.
Playful & Agile: Progression meets shape. We’ve lowered the widest points and lengthened the rocker of the ski in order to bring playfulness and reliability to all types of turns.
All-mountain versatility: An innovative shape plus 98mm waist make the Lumen 98 a versatile driver - whether you're chasing fresh snow, catching side hits, or enjoying fresh corduroy.
Trustworthy stability: A C/FX carbon backbone and double sidewalls create a powerful ski with strong edge hold. Cork inserts in the tip & tail eliminate chatter, offering a smooth, playful ride.
Double Sidewalls
C/FX: C/FX is a fiber layer consisting of Carbon and Flax woven together. It combines the strength, stability, minimal weight of carbon with the increased level of dampening of the flax.
Full Poplar Woodcore: A full Woodcore construction maximizes liveliness, stability and ski-to-snow contact while filtering vibrations.
| Ski Type | Freeride |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 129 mm |
| Waist Width (mm) | 98 mm |
| Tail Width (mm) | 117 mm |
| Turning Radius (m) | 12 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
