Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.As time evolves, so does our style of skiing. In response, we took the beloved QST LUX 92, lengthened the rocker and revamped its shape to create a more modern, playful version of your favorite charger. What we didn’t change? The edge grip, performance, and stability you have come to rely on when charging groomers or skipping through the glades.
Versatility & Agility: A new profile coupled with a 92mm waist and lightweight body create a multifaceted ski that stands out on the groomers and shines in the backcountry.
Edge Grip: Double sidewalls underfoot coupled with a CFX carbon backbone offer skiers the strong edge hold required for early morning groomers and shadowy, icy afternoons.
Double Sidewalls
C/FX: C/FX is a fiber layer consisting of Carbon and Flax woven together.It combines the strength, stability, minimal weight of carbon with the increased level of dampening of the flax.
Full Poplar Woodcore: A full Woodcore construction maximizes liveliness, stability and ski-to-snow contact while filtering vibrations.
Power & Stability: A poppy tail and traditional camber profile accentuate the Lux’s new shape, adding power at the end of a turn for balanced carves and quick glade work.
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 123.00 mm |
| Waist Width (mm) | 92.00 mm |
| Tail Width (mm) | 113.00 mm |
| Turning Radius (m) | 12.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Originally posted on salomon.com
