Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Sight is an all-mountain snowboard with a freeride inspired shape. A tapered directional shape enhances turning sensation and float, with Cross Profile camber for stability on groomers. Using eco-friendly cork rails the Sight makes hard pack feel like butter while reducing the impact on the planet.
Tapered directional: Tail width is slightly tapered (2-20mm). This loosens up turning initiation and improves floatation in deeper snow without sacrificing edge hold on hardpack.
Popster: The core is strategically milled inside of the insert packs, allowing the board to flex more naturally underfoot and transfer energy into the nose and tail for added pop.
Stability Cross Profile features a camber dominant area throughout most of the board for stability at high speeds, in addition to a rocker area in the tip and tail for enhanced float.
Control A Quadratic sidecut with a blend of elliptic curves provides easy turn initiation, superior control on hard pack, and quick edge-to-edge transmission.
Eco-Suspension Cork Rails help reduce the use of petroleum-based products while providing a superior solution for dampening underfoot, ensuring a smooth ride all season long.
Cross Profile: Camber between the feet for better control, pop and landing stability. Rocker on tip &
tail for effortless floatation forward and switch.
| Style of Snowboards | Freeriding Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Directional |
| Snowboard Profile | Camber |
| Base Material | Polyethylene |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Reversible |
| Snowboard Flex Longitudinal | 6 |
| Snowboard Flex Tortional | 6 |
| Assembled Width (cm) | 275 cm |
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Assembled Weight (kg) | 3 kg |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
